Sprey Poliüretan Nasıl Uygulanır

Sprey Poliüretan Köpük ile gerçekleştirilen ısı yalıtımı uygulamaları geleneksel yalıtım uygulamalarına göre daha hızlıdır. Uygulama yerinde uygulama şeklinde olup mobil izolasyon aracı vasıtası ile gerçekleştirilir. Mobil izolasyon aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine ve 2 bileşenli sıvı poliüretan malzemenin, ısıtıcılı hortum (75 metre uzunluğunda) yardımıyla uygulama alanına taşınarak, yüksek basınç altında özel sprey tabancası ile uygulama yüzeylerine püskürtme olarak uygulanması şeklindedir.
Poliüretan Köpük, reaksiyonunun çok hızlı olması sayesinde (1-2 saniye) her türlü zor yüzeye uygulama rahatlıkla yapılabilir. Uygulanan sıvı poliüretan birkaç saniye içerisinde kendi hacminin 30-40 katı kadar şişer ve 1-2 dakika içerisinde tamamen kuruyan Sprey Poliüretan Köpük, sert halini alır ve sertleşen malzeme kendini aşağıya bırakmaz.
Püskürtme Poliüretan Köpük uygulamalarında ideal bir uygulama 3 yada 4 kat yapılır. Her kat için Sprey Poliüretan Köpük kalınlığı yaklaşık 1 cm olacak şekilde ayarlanır.
Bu kalınlık Poliüretan Köpük’ün iyi bir boyutsal kararlılığının olması için yeterlidir.Püskürtme Poliüretan Köpük’ün ilk uygulanan astar katı, yüzeyi ince bir tabaka halinde kapatır. Bu katın dokunmayla tamamen kuruduğu anlaşıldığı zaman uygulama istenilen kalınlığa ulaşana kadar kat kat devam eder.